Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
14-11-2017
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЦУКРОВОГО ДІАБЕТУ - 14 листопада

  Всесвітній день діабету, який проходить під егідою Міжнародної діабетичної федерації,  світова громадськість відзначає щороку 14 листопада, починаючи з 1991 року. Метою Всесвітнього дня боротьби проти діабету є підвищення поінформованості про цю недугу, про зростаючі показники захворюваності в усьому світі і про те, як можна запобігти розвитку цієї хвороби.
Цей День, започаткований Міжнародною федерацією діабету (МФД) і ВООЗ, відзначається в день народження Фредеріка Бантінга, який разом з Чарльзом Бестом зіграв вирішальну роль у відкритті в 1922 році інсуліну − ліків, що рятують життя хворим на діабет.

    

 

Цукровий діабет - важке прогресуюче  хронічне захворювання, що характеризується високим ризиком розвитку інвалідизуючих ускладнень. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в економічно-розвинутих країнах світу до 6-8% населення хворіє на цукровий діабет.

Цукровий діабет належить до числа найбільш поширених захворювань людини.  Кожна 12 людина в країни має діабет, однак лише у 50% він діагностований. В різних країнах світу  поширеність цукрового діабету у популяції складає  від 4 до 11%. Цукровий діабет характеризується стійким підвищенням рівня глюкози у крові, може виникнути у будь-якому віці і продовжуватися протягом всього життя. З віком захворюваність на цукровий діабет збільшується і після 65-ти років досягає 10-15%.За даними ВООЗ, сьогодні на цукровий діабет хворіють 350 мільйонів людей. Очікується, що ця цифра у найближчі 20 років подвоїться.

 

Епідеміологічні дослідження цукрового діабету в Україні  також свідчать про постійне збільшення числа хворих серед населення: на початку 2017 році було зареєстровано 1 246  117 хворих на цукровий діабет, однак фактично поширеність ЦД у 3-4 рази вища. Чітко прослідковується спадкова схильність, однак реалізація цього ризику залежить від дії багатьох факторів, зокрема від способу життя пацієнта.

По визначенню Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я цукровий діабет відноситься до глобальних медико-соціальних проблем. Тому вирішення проблем, пов’язаних із ЦД відноситься до першочергових завдань національних систем охорони здоров’я. Це обумовлено не лише прогресуючим зростанням кількості хворих на ЦД, а й з надзвичайно високим ризиком розвитку його ускладнень, які призводять до втрати працездатності, інвалідизації та смертності цієї категорії хворих.

       Відповідно до епідеміологічних прогнозів щорічно кількість хворих на цукровий діабет,  як в цілому по Україні, так і  в Закарпатській області збільшується, що відображається в показниках  поширеності та захворюваності. Всі хворі на цукровий діабет внесені в єдиний реєстр хворих на цукровий діабет.

    Щорічно в області, як і по Україні загалом, кількість хворих на цукровий діабет збільшується.

 

   Станом на 01.01.2017 року в області зареєстровано   37 891 дорослих хворих на цукровий діабет, та 290 дітей до 18 років. Поширеність цукрового діабету на серед дорослого населення становить 39,3 на 1000  осіб (9 міс 2016р.- 38,6).  Всього інсулінозалежних пацієнтів  серед дорослих хворих на ЦД нараховується 6 115.

 

 В області з діє обласна програма «Цукровий діабет 2015-2020»,  що була прийнята рішенням сесії Закарпатської обласної ради від 22.12.2015. Метою комплексної програми є виявлення хворих цукровим діабетом (ЦД) на ранніх стадіях та зменшення кількості ускладнень, інвалідності  і смертності від цього захворювання а також поліпшення якості і тривалості життя  хворих на ЦД.

 Завдяки  успішному запровадженню пілотного проекту реімбурсації препаратів інсулінів, в області здійснено перехід на відшкодування вартості інсулінів через аптечні заклади. Ендокринологами області ведеться єдиний електронний реєстр інсулінозалежних хворих, з метою моніторингу кількості пацієнтів та виписки електронних рецептів.

Всі інсулінозалежні пацієнти забезпечені необхідними видами інсулінів на 100%, згідно потреби. Діти, підлітки і вагітні  забезпечені на 100% імпортними інсулінами, засобами самоконтролю.

Близько 30 тисяч пацієнтів з ЦД 2 типу знаходяться на пероральних таблетованих цукрознижуючих засобах. В області працює єдине ендокринологічне відділення на 37 ліжок у складі Закарпатської обласної клінічної лікарні ім. А.Новака.  Важливим фактором, що впливає на успішне лікування хворих на ЦД є контролювання рівня глікозильованого гемоглобіну (НвА1с%),  який є основним критерієм компенсації  та  адекватності вибраної схеми лікування хворого з цукровим діабетом. В області зареєстровано 3 школи діабету для дорослого населення, що функціонують на базі ЗОКЛ ім. А. Новака та Мукачівської ЦРЛ,   та Хустській ЦРЛ.  В  обласній лікарні  функціонує кабінет «Діабетична стопа»,  де надається допомога хворим діабетом з ускладненнями на нижніх кінцівках.