Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
04-07-2017
Слідами Карпатських читань

 

Минулого тижня в Ужгороді відбулись вже в 11-те «Карпатські читання». І вже в котре провідні неврологи України говорили про інсульт. Зокрема, за підтримки ініціативи ENGELS Європейської організації інсульту відбувся спеціалізований тренінг «Організація медичної допомоги в гострому періоді інсульту». Головною метою даного проекту є збільшення кількості лікарень готових до надання належної медичної допомоги хворим з інсультом. Згідно даних досліджень кожні 30 хвилин пацієнт з інсультом, якого можна було б врятувати, помирає або незворотньо втрачає працездатність тільки через лікування у непристосованій для інсульту лікарні. Ситуація потребує змін.

Протягом року в Україні інсульт стається у близько 110 тис людей, а це, приблизно, таке місто як Ужгород. Щодо Ужгорода, то протягом року це 300-350 людей.

 

Що ж таке інсульт і чому ми його так боїмося?

Для лікаря-невролога інсульт – це порушення роботи мозку внаслідок порушення кровопостачання: закупорки судини або її розриву.

А для людини інсульт – це катастрофа у житті.

Згідно статистичних даних тільки 10% людей після інсульту повертаються до роботи. А інші? До 30% помирають у гострий період, тобто протягом 30 днів від важкості ураження мозку та ускладнень.

А більшість пацієнтів (40-50%) страждає від наслідків та ускладнень інсульту, серед яких: параліч кінцівок, порушення координації, ходи, обмеження рухової активності, болі та спазми м’язів, порушення мови та ковтання. І це тільки безпосередні наслідки інсульту. За ними тягнуться втрата самостійності та незалежності, втрата роботи, обмеження кола спілкування, матеріальні витрати; емоційні порушення – депресія, апатія, порушення пам’яті….

Головна проблема інсульту у незворотності пошкодження мозку. Жодна таблетка чи крапельниця не здатна відновити втрачену ділянку мозку. Жодна! Після інсульту людина вже ніколи не буде такою як була раніше. Але відновлення можливе. Покращення відбувається поступово за рахунок вцілілих нервових клітин та їхніх зв’язків на фоні щоденних тривалих фізичних вправ – реабілітації.

Інсульт це трагедія і для всієї родини, для близьких людей. Інсульт змінює і їх життя: нові турботи, хвилювання за життя, матеріальні витрати, а найголовніше в подальшому щоденний нескінчений догляд за татом, чи мамою, бабкою чи дідусем. Нагодувати, помити, переодягнути, змінити памперси, обробити пролежні, вивести на вулицю, виміряти тиск, зробити масаж, купити ліки, купити ліки, купити ліки… А якщо ваш рідний вже втратив мову, пам'ять і вже не впізнає вас, і ніколи не скаже «дякую».

Добре, коли є велика дружня родина, коли кожен бере на себе частину відповідальності за близьку людини, добре коли є фінансові можливості для забезпечення лікування у реабілітаційному центрі.

А що коли весь догляд падає на одну людину? Місяці-роки активного життя йдуть на цілодобовий догляд за рідною людиною, на виконання свого людського обов’язку.  І суспільство втрачає вже двох.

Можливо деякі речі написані досить жорстоко, але такі реалії. І зроблено це свідомо, щоб хоч трохи зачепити кожного подумати про своє здоров’я.

 

Які перші симптоми і як їх розпізнати

На відміну від інфаркту міокарду, коли сильний біль у серці не дає зробити вдих, коли страх смерті та тривога змушують негайно шукати допомоги, - інсульт досить часто підкрадається непомітно. Оніміння руки, порушення координації, незграбність у руці, не слухається нога, порушення мови… Ці перші симптоми інсульту часто викликають розгубленість. Людина не розуміє що трапилось, чекає що все мине, не шукає допомоги, втрачає дорогоцінний час.

Часто елементарна необізнаність населення стає причиною трагедії. Знання перших симптомів інсульту може не тільки врятувати життя, а й зберегти працездатність і якість життя. Дослідження показали, що обізнаність населення дозволяє вже на етапі диспетчера швидкої допомоги правильно встановити діагноз інсульт у більше 70% випадків.

 

Отже запам’ятайте перші симптоми інсульту:

  • Порушення мови (важко розмовляти, нерозуміння зверненої мови, нерозбірливі слова)
  • Перекос обличчя (крива посмішка, звисає кут рота)
  • Раптова слабкість у руці чи нозі однієї половини тіла (важко підняти та утримувати руку чи ногу)

Інші раптові неврологічні симптоми типові для інсульту, які трапляються рідше: раптовий сильний головний біль, оніміння половини тіла, раптове порушення зору на одне око, двоїння в очах, головокружіння, яке супроводжується нудотою, блювотою, втрата свідомості.

 

Що треба робити при підозрі на інсульт

Перше що треба – це викликати швидку допомогу і почати збиратися до лікарні. Інсульт лікується у лікарні!!! Домашнє лікування практично не дає шансів на відновлення.

Поки чекаєте швидку, хворого слід покласти підклавши йому під голову та лопатки подушку так, щоб рівень нахилу тіла складав близько 30гр. Необхідно забезпечити доступ свіжого повітря, зняти зубні протези, при блювоті прочистити ротову порожнину намагаючись уникнути попадання блювотних мас у дихальні шляхи.

При наявності з собою слід взяти наявні медичні документи, виписки… та медикаменти, якщо такі приймав пацієнт.

Одним з ключових моментів – встановити час появи симптомів. Це дасть змогу лікарям швидко визначитись з тактикою лікування.

 

Чому інсульт невідкладний стан

Всім відомо що без кисню людина помирає за 5-7 хвилин. Інсульт – теж саме, але гине тільки частина мозку. Все стається за 5-7 хвилин. Жодний лікар, жодна швидка не встигає допомогти.

Але ми маємо одне АЛЕ. За ці 5-7 хвилин гине невеличка ділянка мозку, а вже протягом наступних 3-6 годин вона збільшується у рази спричиняючи ті всі катастрофічні наслідки описані вище. Саме ті ділянки, які ще не постраждали можна врятувати, якщо розпочати лікування в наступні 3 години (!!!).

 

Інсульт лікується у перші 3 години!

 

Що робити не слід.

По-перше – не слід затягувати час і чекати що все пройде. Час – це мозок. Чим швидше звернутись за допомогою, тим більше шансів на порятунок. Важлива кожна хвилина. Протягом однієї хвилини гине 1-2 млн. нервових клітин, які як відомо, не відновлюються. А кожна збережена нервова клітина це тисячі зв’язків з іншими і більший шанс на відновлення.

По-друге не слід самостійно приймати медикаменти поки не відомо який вид інсульту стався. Навіть якщо високий тиск самостійно його знижати не слід. На жаль, ще досить часто навіть лікарі починають агресивно знижати тиск, призначають сечогінні препарати, які додатково згущують кров і погіршують стан пацієнта.

Також, непотрібно давати пацієнту їсти, оскільки навіть одноразова блювота та порушення ковтання можуть привести до попадання їжі та шлункового вмісту у дихальні шляхи та розвитку ряду грізних ускладнень.

 

Який стан допомоги на сьогодні, що пропонує медицина пацієнту з інсультом

Як функціонує система за кордоном: починаючи від дзвінка на службу невідкладної медичної допомоги вмикається чітко налагоджений механізм.

Протягом години пацієнт має бути у найближчому інсультному центрі, де на нього вже очікують, створюючи так званий зелений коридор – негайне виконання всіх обстежень та невідкладна допомога. Протягом кількох хвилин команда фахівців приймає рішення – проводити чи ні тромболізис – «розчинення тромбу» у випадку закупорки судини. Якщо проведення тромболізису неефективне, виконують додаткові обстеження судин для виявлення тромбу та його механічного видалення. В подальшому до стабілізації стану пацієнт перебуває у інсультному відділенні, де йому проводять лікування для попередження повторного інсульту та реабілітацію. До речі, реабілітація рання – тобто починається вже з другого дня і триває безперервно не менше року.

Реабілітація після інсульту процес тривалий, витратний і потребує команду фахівців. Вона складається з лікуючого лікаря – невролога, фізичного реабілітолога, ерготерапевта, кінезотерапевта, афазіолога-логопеда (спеціаліст по порушенням мови та ковтання), психолога, соціального працівника…

Хочеться ще раз наголосити, що відновлення після інсульту можливе завдяки тривалим фізичним вправам, кропіткій роботі пацієнта, його родини та команди фахівців.

На сьогодні рівень нашої медицини значно відстає від світового рівня на всіх етапах надання медичної допомоги. Держава не спроможна  забезпечити належний рівень медичної допомоги  У нас відсутня мережа інсультних центрів з відповідно підготовленим медперсоналом та необхідним технічним забезпеченням. Пацієнти лікуються у неврологічних відділеннях, де традиційно призначаються десятки медикаментів, які доказали свою неефективність. А належна система реабілітації у нас взагалі ВІДСУТНЯ.

Для радикальної зміни ситуації потрібен час та гроші, багато грошей. Зміни-реформи відбуваються, але повільно. А ми вже знаємо, що час це мозок. Тому змінювати треба вже зараз. І мабуть єдине, що може робити кожен без значних витрат – це профілактика. Зрозуміло, що при відсутності умов для надання сучасної допомоги при інсульті та майже повної відсутності системи реабілітації, а також враховуючи матеріальні затрати, перевага має надаватися первинній профілактиці – здоровому способу життя.

Кожна людина має бути зацікавлена у збереженні та зміцненні власного здоров’я. Профілактика – єдине, що може зберегти унікальність вашого мозку, зберегти та зміцнити вашу пам'ять, дозволить насолоджуватись активним життям багато років.

Олександр Бобровник