Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
10-09-2017
Близько 95 тисяч закарпатців отримали медикаменти за програмою «Доступні ліки»

   Програма «Доступні ліки» розпочала свою роботу з 1 квітні цього року. Її мета – збільшення прихильності хворих до лікування, зменшення ризиків виникнення  ускладнень протікання хвороб,  подовження тривалості життя в Україні. Програма передбачає надання за рецептом лікаря в аптеці певних медикаментів безкоштовно, або з незначною доплатою хворим на серцево-судинні захворювання, астму та цукровий діабет 2-го типу. Нагадаємо, що лікар в рецепті вказує непатентовану назву медикаменту, а в аптеці хворий купує визначений для себе препарат певного виробника. Джерело фінансування програми - кошти Державного бюджету.

Начальник управління організації лікувально-профілактичної роботи департаменту охорони здоров'я Ольга Чемет зазначиє, що для Закарпаття на реалізацію «Доступних ліків» цього року передбачено 22 млн. 614,3 тис. грн.  Область на 1 вересня вже отримала 10 млн. 266,2 тис грн.. і, згідно розпорядження голови ОДА,  розподілила кошти між районами та містами краю, а місцева влада -  між визначеними на місцях медичними установами.

  Аналізуючи освоєння коштів спостерігається строката картина:  майже 100% використовують кошти Міжгірський, Перечинський і Воловецький райони.  Там програма дуже добре реалізується, виконуючи свою соціальну функцію. Водночас окремі райони освоюють кошти недостатньо. До прикладу, місто Мукачево на 1 вересня використало лише 27,9 % виділених сум,а  Виноградівська РДА  – 51,8 %. Прослідковується тенденція:  чим багатші райони й міста, тим менше грошей на ліки вони потребують.

Також Ольга Чемет звернула увагу колег на те що рецепти на медикаменти та лікарські засоби, вартість яких підлягає державному відшкодуванню, можуть виписувати лікарі закладів охорони здоров'я незалежно від форм власності та підпорядкування за узгодженням зі структурними підрозділами охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Розширення мережі, де пацієнт без черги зможе отримати рецепт на ліки дозволить більш ефективно реалізовувати Урядову програму і, відповідно, лікувати та профілактувати низку хронічних захворювать. 

     В Закарпатті, станом на 5 вересня, до програми залучені 242 аптечних заклади, із якими 18 розпорядників коштів в районах та містах області заключили відповідні угоди. Медичними працівниками в рамках програми «Доступні ліки» виписано 217 709  рецептів.. Загалом майже 95 тисяч закарпатці скористались можливістю отримати необхідні їм ліки за зниженими цінами, а деякі й безкоштовно. Вже отоварено 152 664 рецепти на суму понад 6,6 млн. грн.. Середня вартість одного рецепту становить  43,53 грн.

   Нагадаємо, що з вересня реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню за програмою «Доступні ліки»  розширено до 198 препаратів. Причому абсолютно безкоштовно пацієнти можуть отримати 32 препарати. За інші - потрібно доплачувати. Сума коливається від кількох копійок  до кількох десятків гривень.