Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
14-09-2016
Про епідемічну ситуацію по захворюваності на менінгококову інфекцію

    В Ужгороді зареєстровано 2 випадки менінгококової інфекції у учнів 6-го та 7-го класів та 1 випадок з підозрою на «гострий бактерійний менінгіт?» в учня 8-го класу.  .

     Фахівцями  Ужгородської міськрайонної  філії ДУ «Закарпатський обласний  лабораторний центр МОЗ України» своєчасно організовано та розпочато проведення епідрозстеження вогнищ менінгіту як за місцем проживання, так і за місцем навчання хворих. З 09.09.2016 року в 6-му класі класичної гімназії введено комплекс протиепідемічних та дезінфекційних заходів, в т.ч. обмежувальні заходи до 16.09.2016 року. Під «обмежувальними заходами» слід розуміти не повну ізоляцію контактних учнів класу від оточуючих, а обмеження їх від тісного спілкування з друзями, знайомими;  медичний нагляд за ними в межах карантинного періоду, який становить 10 днів. З метою розірвання механізму передачі збудника інфекції  серед учнів та вчителів закладу запроваджено  комплекс протиепідемічних та дезінфекційних заходів, які передбачають: вологе прибирання приміщення класу з використанням дезінфекційних засобів, багаторазове провітрювання, опромінювання приміщення УФ та бактерицидною лампами. В епідемічному осередку було виявлено особи, які спілкувалися з хворим протягом останніх 10 днів, та в межах проведення епідрозстеження 8-9 вересня працівниками мікробіологічної лабораторії Ужгородської міськрайонної філії ДУ «Закарпатський обласний  лабораторний центр МОЗ України» бактеріологічно обстежено на менінгокок. За результатами лабораторного дослідження 76 контактних осіб тільки в одної дитини виявлено позитивний результат, яка 9 вересня була госпіталізована в Обласну клінічну інфекційну лікарню.

     В зв’язку з розширенням меж інфекційного вогнища менінгіту – виявленням другого випадку менінгококової інфекції в учениці 7 класу класичної гімназії з 13 вересня введено комплекс обмежувальних заходів серед учнів 7 на період по 19 вересня, обстежено бактеріологічно 40 контактних осіб, лабораторні дослідження в роботі.

З 13 вересня поточного року зареєстровано інфекційне вогнище з підозрою на менінгіт у 8-му класі СШ № 5 з поглибленим вивченням іноземних мов I-III ст., де в той же день введено аналогічний комплекс протиепідемічних та дезінфекційних заходів серед контактних учнів та вчителів школи; бактеріологічно обстежено на менінгокок 39 контактних осіб - лабораторні дослідження в роботі.  

      Менінгококова інфекція – це гостре інфекційне захворювання бактеріальної природи, яке викликає менінгокок, передається тільки повітряно-крапельним шляхом, характеризується різними клінічними проявами від назофарингіту, гнійного менінгіту до сепсису. Джерелом інфекції є хвора на менінгококову інфекції людина та здорові бактеріоносії менінгококу. Хворі з явними клінічними проявами захворювання (менінгіт, менінгококцемія) заразні лише у період перебування збудника менінгококу на слизовій носоглотки, а саме в перші дні початку захворювання. Це спостерігається лише у 18% хворих.

Механізм передачі інфекції лише повітряно-крапельний при тісному контакті з хворим або бактеріоносієм менінгококу. Виділенню збудника сприяють кашель, чхання, нежить. Менінгокок дуже нестійкий в навколишньому середовищі, швидко гине при висиханні, під дією дезінфікуючих розчинів, пряме сонячне світло вбиває збудник протягом 2-8 годин, під дією ультрафіолетового випромінювання гине майже миттєво.

Хворіють на менінгококову інфекцію люди різного віку, найчастіше діти до 10 років.

         Інкубаційний період  від 2 до 10 днів, у середньому він складає 3-4 дні.

Клініка.  Розрізняють локалізовані та генералізовані форми менінгококової інфекції. До локалізованих форм відноситься менінгококовий назофарингіт, до генералізованих - менінгококцемія (сепсис), менінгіт, менінгоенцефаліт.

З клінічних форм найчастіше зустрічається  менінгококовий назофарингіт.  Початок гострий. Хворі скаржаться на головний біль, закладеність носа, нежить. Температура тіла може залишатися нормальною, але здебільшого підвищується до 38°С і вище. Гарячка триває лише 1-3 дні.    

Менінгококцемія  розпочинається гостро з ознобу, гарячки, підвищення температури тіла до 39-41°С, у частини хворих передує назофарингіт. Спостерігається виражена інтоксикація - головний біль, ломота в м’язах та суглобах, блювота. Вже через 12-48 годин від початку хвороби з’являється характерна кров’яниста висипка у вигляд зірочок, яка локалізується на тулубі, кінцівках, сідницях та обличчі.

Профілактика.

Зменшити перебування у погано провітрюваних приміщеннях з великим скупченням людей, особливо, де є хворі з явищами ГРВІ.

Вести здоровий спосіб життя, особливо у зимово-весняний період перебувати на свіжому повітрі не менше 2-3 годин та вживати у достатній кількості калорійну та вітамінізовану їжу.

Користуватися індивідуальним посудом, серед молоді обмежити тісне спілкування.

 

Лікар-епідеміолог                                              Лариса Зарембо