Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
10-02-2007
Все про грип

Гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) є найпоширенішими хворобами людини. Ця надзвичайно велика група інфекцій викликається великою групою збудників, яких налічується понад 100, зокрема вірусами (грипу, парагрипу, аденовірусами, респіраторно-синтиціальними вірусами, коронавірусами, ентеровірусами,  вірусами герпесу,  риновірусами та ін.) і бактеріями (стрептококами, стафілококами, пневмококами та ін.). Для групи ГРЗ основною ознакою є тільки  синдром гострого запалення дихальних шляхів, тому досить важко без лабораторного дослідження встановити етіологічний фактор і, відповідно, точний діагноз.

Ріст захворюваності на ГРЗ починається в холодну пору року. Цьому сприяє висока стійкість вірусу грипу до  дії  низьких температур та  фактор переохолодження, який знижує захисні властивості організму людини, як місцеві (збільшується проникливість слизових  оболонок носа і верхніх дихальних шляхів), так і загальні (зменшується здатність швидко виробляти імунітет).

Джерелом інфікування є хвора людина. Шлях передачі повітряно-крапельний, тому  так швидко розповсюджуються збудники в приміщеннях, організованих колективах, де при відсутності  провітрювання їх концентрація збільшується і можливість захворіти зростає. З повітрям збудники проникають у верхні дихальні шляхи, де розмножуються спочатку в клітинах слизової оболонки носових ходів, викликаючи запалення, яке є причиною гарячкової  реакції  та актів чхання, кашлю, тощо. З цими респіраторними актами нові збудники у великих кількостях потрапляють в повітря, що спричинює  швидке їх поширення. Найінтенсивніше  розповсюджуються збудники дітьми, які при спілкуванні активно поширюють їх в колективах та власних сім’ях. Тому введення обмежувальних заходів у організованих дитячих колективах є одним з ефективних заходів зниження інтенсивності циркуляції збудників

Повітряно–крапельний механізм передачі інфекції, висока сприйнятливість населення, наявність великої кількості стертих форм хвороби і невеликий інкубаційний період зумовлюють бурхливий підйом захворюваності на ГРЗ.

Одним з найважчих захворювань серед ГРЗ є грип. Діагноз підтверджується виділенням вірусу грипу у вірусологічних дослідженнях носоглоткових змивів та парних сироваток крові. На сьогодні відомі три типи вірусів грипу – А, В, С.  Якщо грип С є практично незмінним варіантом, грип В характеризується досить повільною зміною варіантів, то для грипу А притаманна висока мінливість, тому він майже щорічно змінює свої антигенні властивості. Від інших ГРЗ грип відрізняється перш за все більш вираженими проявами загальної інтоксикації, несподіваним початком після інкубаційного періоду  тривалістю 1-2 дні, різким підвищенням температури тіла, слабкістю і ураженням дихальних шляхів, дуже вираженими головними болями з локалізацією в лобній області, надбрівних дугах, болі в очних яблуках при рухах очима чи надавлюванні на них, сльозотечами, сильними болями в м’язах всього тіла. Грип небезпечний своїми ускладненнями –  бактеріальними пневмоніями, отитами, ринітами, синуситами, ангінами, менінгітами, тощо. Бактеріальна суперінфекція, яка нерідко виникає при грипі, може призвести до розвитку синдрому токсичного шоку.

Грип може спровокувати загострення хронічних захворювань легень (астма, бронхіт), серцево-судинної системи (міокардит, перикардит), ревматизму, ниркової недостатності або ендокринних розладів (цукровий діабет). Грип дуже небезпечний для дітей і підлітків, котрі тривалий час одержують аспірин, бо може розвинутись синдром Рея (ураження головного мозку і печінки). На першому році життя у дітей підвищений ризик захворювання, оскільки у них ще недостатньо розвинутий імунітет. Крім того, просвіт дихальних шляхів у дітей відносно малий, у зв¢язку  з чим на фоні запалення не спрацьовує місцевий захист, що призводить до дуже важкого перебігу захворювання та ускладнень. Для осіб старше 60 років висока частота ускладнень – до 70-75%. Надзвичайно небезпечний грип для вагітних – як для майбутніх матерів, так і для плоду (аборт, викидень, порушення росту, ризик розвитку дефектів центральної нервової системи).

Для грипу характерний перебіг у вигляді епідемій і навіть пандемій (раптова захворюваність великої кількості людей, що охоплює багато країн, нерідко висока смертність), особливо коли з’являється новий антигенний варіант вірусу грипу А, до якого у населення нема захисного рівня імунітету. Періодично виникаючі епідемії за  короткий термін охоплюють до 30% населення Земної кулі. На Закарпатті щорічно гострими респіраторними інфекціями хворіє  до 3% населення, з яких більше половини – діти.

Що необхідно робити, щоб запобігти захворюванню?

Найбільш ефективним методом попередження грипу є вакцинація населення, яка в усьому світі є основним захистом від грипу. З осені 2006 р. в області проводилась щеплювальна кампанія із застосуванням протигрипозних вакцин, які були виготовлені і містили актуальні на сезон 2006-2007 рр. штами вірусів грипу. Після щеплень проти грипу необхідний певний період (не менше 2-х тижнів), щоб в організмі утворився необхідний рівень захисту. Отримане щеплення  захищає лише від захворювань на грип, які протікають найважче серед всієї групи ГРЗ. На жаль, до інших збудників ГРЗ людина залишається сприйнятливою. 

В осінньо-зимовий періоди та навесні застосовують загальнозміцнюючі препарати. Такі заходи профілактики орієнтовані в основному на корекцію імунного стану. Рекомендується постійне проведення комплексу загартовуючих процедур, самомасажу, ранкової гімнастики, застосування засобів нетрадиційної (народної) медицини.

Високоефективними є рекомендації загальної санітарно-гігієнічної спрямованості, яких, зокрема, необхідно дотримуватись у період підвищення захворюваності, зокрема часто мити руки з милом, особливо після відвідування вулиці (ВООЗ рекомендовано мінімум 15 сек, можна застосовувати одноразові серветки із дезінфікуючими компонентами або компонентами спирту, викидати обов’язково у визначені до цього місця – урни), прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками), коли кашляєте та чхаєте.

При появі ознак захворювання (слабкість, підвищення температури, чхання, кашель, нежить, головні та м’язеві болі) необхідно негайно викликати лікаря додому, оскільки при відвідуванні поліклініки виникає загроза швидкого поширення вірусів серед інших людей, особливо в закритих приміщеннях, транспорті.  Лікар уточнить діагноз і призначить відповідне лікування. Бажано, щоб хворий знаходився окремо від інших членів сім’ї, мав тільки у особистому користуванні  рушники, посуд. Необхідно частіше провітрювати кімнату хворого, ошпарювати кип’ятком його посуд, обмежити спілкування з друзями, колегами, членами сім’ї. Кілька разів на день слід робити вологе прибирання і провітрювання. Піклуйтесь не тільки про своє здоров`я, а також про здоров’я оточуючих, оскільки інфікована людина – джерело інфекції.

Не слід збивати температуру тіла,  якщо вона не перевищує +380С,  бо це є природною захисною реакцією організму. При підвищенні температури за межі +380С, її можна зменшити жарознижуючими препаратами. При грипі та інших ГРЗ найкраще допомагають природні стимулятори імунітету (лаферон, віаферон), індуктори інтерферону (левамізол). Одним із сучасних препаратів є амізон, що застосовується для профілактики та лікування багатьох вірусних захворювань. Ефективними заходами є широке застосування вітамінів, екстрактів елеутерококу, ехінацеї, женьшеню. При виході з дому рекомендується змащувати носові ходи оксоліновою маззю. При сухому кашлі необхідно приймати відхаркуючі засоби  (наприклад, термопсис, корінь алтею), але не більше трьох днів, бо це призведе до гіперсекреції, тобто вироблення ще більшої кількості слизу.

Для допомоги Вашому організму, котрий сам намагається справитись із захворюванням, надайте йому можливість набратись сил (постільний режим, легке і поживне харчування переважно молочно-рослинними продуктами) та забезпечте вчасне виведення токсинів (приймайте теплі напої у великій кількості – чай з лимоном, калиною, малиною, чорною смородиною, брусницею, чорницею та чай з квітами липи і бузини, тепле молоко з медом, мінеральна вода). Мокрий одяг слід одразу міняти на сухий .

Лікування грипу є складною проблемою і повинно визначатися тільки  лікарем, займатись самолікуванням не можна. Пам’ятайте, що вірус грипу дає ускладнення на інші органи і системи та може спровокувати загострення усіх захворювань, які досі спокійно “спали” або мали хронічний перебіг. Тому лікувати його треба дуже обережно та своєчасно.

 

 

 

 

 

 

 

За повідомленням прес-центру МОЗ України від 06.02.07, у цьому році в Україні не очікується пандемії грипу. На сьогодні реєструється звичайний сезонний підйом захворюваності на ГРЗ, який мало чим відрізняється від ситуації попередніх років. В жодному з контрольних міст Українського центру грипу та ГРІ та в регіонах України серед сукупного населення не зареєстровано перевищення рівнів епідемічного порогу.

В цілому по Україні на сьогодні епідемічна ситуація з грипу та ГРВІ нестійка, носить динамічний характер з тенденцією до зростання захворюваності населення з превалюванням захворюваності дитячого населення, зокрема школярів. 

За даними досліджень вірусологічних лабораторій обласних санітарно-епідеміологічних станцій в Україні сезонний рівень захворюваності населення обумовлений загалом циркуляцією вірусів ГРВЗ, поряд із цим виявляються віруси грипу А і В.

Поточного та наступного тижнів, за даними моніторингу захворюваності населення та відповідно до прогнозу УЦГГРІ МОЗ України, очікується активізація епідемічного процесу з грипу та ГРВІ.

В усіх регіонах України ситуація контролюється МОЗ. Своєчасно впроваджуються протиепідемічні заходи. Забезпечено щоденний і щотижневий аналіз даних та моніторинг. Рішенням органів самоврядування на підставі даних щодо захворюваності учнів, конкретного прогнозу до можливих епідемічних ускладнень, з метою недопущення поширення інфекції, застосовуються регіональні підходи до призупинення навчання в учбових закладах, закриття дошкільних установ.

Зростання захворюваності відмічається в основному за рахунок дитячого населення, зокрема школярів 7-14 років. Тому застосування запобіжних заходів, зокрема закриття навчальних та дошкільних закладів, дозволить обмежити поширення гострих респіраторних вірусних інфекцій, особливо у тих містах чи закладах, де епідпоріг вже перевищений чи захворюваність населення наближається до його рівня

        Ситуація з грипу в світі. За матеріалами ВООЗ епідемія грипу реєструється в 3 штатах США, регіональні та локальні спалахи реєструються в 12 та 16 штатах відповідно. Зафіксовано 6 летальних випадків серед дітей. В Канаді регіональний спалах реєструється на території провінції Онтаріо.

За даними Європейської системи епідеміологічного нагляду за грипом (EISS) протягом 4 тижня року відмічається активізація циркуляція  вірусу грипу в Європі, зокрема в Люксембурзі, Нідерландах, Північній Ірландії, Іспанії, Швейцарії, Шотландії, Чехії, Франції, Угорщині, Румунії, Португалії.

Активізувався епідемічний процес грипу на території Російської Федерації, загалом серед дитячого населення.

Ситуація з пташиного грипу. У світі ситуація з пташиного грипу залишається неблагополучною. Пташиний грип повертається в країни, в яких протягом року не реєструвався. В січні поточного року зареєстровані епізоотичні спалахи пташиного грипу в Таїланді, Японії, Угорщині, Румунії, Російській Федерації (три населених пункти Краснодарського краю, 16-20 січня, проводяться дослідження, вживаються заходи до локалізації вогнищ). Інфекція поширюється у В`єтнамі. В Індонезії продовжуються випадки реєстрації хвороби у людей, в тому числі летальні. З 2003 року, за останніми даними ВООЗ, зареєстровано 271 випадок захворювання людей, з них 165 - летальних, у т.ч. у 2007 році – 8 випадків, з яких 7 - летальних: в Індонезії - 6 (5 летальних), Єгипті, Нігерії по 1 летальному випадку.