Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
30-03-2016
В Ужгороді пройшла колегія департаменту охорони здоров’я

У середу, 30 березня, в Ужгороді пройшла колегія департаменту охорони здоров’я Закарпатської обласної державної адміністрації  за участі директора та заступників департаменту, головних, провідних спеціалістів департаменту, начальників відділів охорони здоров’я райдержадміністрацій, Ужгородської та Мукачівської міських рад, головних лікарів лікувально-профілактичних закладів та директорів медичних коледжів області.  

   З доповіддю, в якій детально було проаналізовано стан здоров’я та надання медичної допомоги ромському населенню регіону, виступила заступник директора департаменту охорони здоров’я Єлизавета Біров. «Кількість ромського населення області становить 51 889 чоловік, причому більше половини з них (26 870)  діти  віком від 0 до 17 років», - зазначила Є.Біров. Медиками постійно проводяться комплексні медичні огляди ромських дітей. 92,1 відсоток з них, пройшли диспансеризацію, в т.ч. віком до року – 98,8 %. Єлизавета Біров зауважила, що захворюваність та поширеність хвороб серед ромських дітей значно нижча за аналогічні показники для всього дитячого населення області. Однак, смертність серед дитячого населення ромів – висока. Один із чинників – відмови батьків від госпіталізації дітей, пізнє звернення до медичну допомогу. Тільки минулого року в області було зафіксовано 1 101 випадок таких відмов, причому з них - 700 дітей віком до одного року. Єлизавета Біров наголосила на необхідності негайного інформування соціальних служб про такі випадки та налагодження дієвої співпраці між медиками первинної ланки та соціальними працівниками. Ще одним фактор ризику - ранні вагітності. Так, минулоріч 61 юна ромка віком до 14 років була вагітна. Непоодинокі випадки коли дівчата у 18 років вже мають по двоє-троє дітей. Організм дівчини ще не готовий до таких навантажень, часті пологи виснажують молоду жінку, що відповідно віддзеркалюється на здоров’ї немовлят.  

Щодо захворюваності дорослого ромського населення, то в середньому ці показники не суттєво відрізняється від показників загального населення області. Однак, однією з головних проблем залишається ситуація із туберкульозом. В обласному протитуберкульозному диспансері на обліку стоїть 248 хворих ромів. Ще 835 ромів з неактивною формою туберкульозу знаходяться під диспансерним спостереженням фтизіатрів. За словами фахівців, цей показник хворобливості ромів майже в 10 разів перевищує загальнообласний.

Також на колегії було заслухано доповідь завідувачки гінекологічного відділення Закарпатського обласного онкологічного диспансеру Ніни Кубаш, в якій лікар проаналізувала стан надання медичної допомоги та проведення скринінгового обстеження жінкам області. Детально розглядались всі напрямки по яких повинна працювати первинна ланка з метою раннього виявлення раку. Адже за умови своєчасної діагностики можливо 100 відсоткове одужання.

Занепокоєння фахівців викликає збільшення кількості жінок, що звертаються по медичну допомогу онкологів вже у 3-4-й стадії захворювання. Єдиний ефективний метод у подоланні цієї хвороби – своєчасна діагностика і проходження жінками щорічних профілактичних оглядів. 

З пропозицією поновлення роботи обласної протиракової комісії виступив головний лікар ЗОКОД Андрій Русин.

Окремо на колегії були заслухані керівники районних відділів та Ужгородського і Мукачівського відділів охорони здоров’я з доповідями  про можливості та шляхи зменшення ліжкового фонду  лікувально-профілактичних закладів до нормативного рівня (60 ліжок на 10 тис. населення)  згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів від 25 листопада 2015 року № 1024.

Директор департаменту охорони здоров’я Володимир Маркович наголосив на виваженому підході до процесу оптимізації: « Це питання потрібно вирішувати комплексно: як соціального захисту медичних працівників, так і покращення якості надання медичної допомоги.  Зменшення ліжкового фонду – вимога часу. Оптимізація допоможе вишукувати кошти для лікування хворих. І головне   завжди пам’ятати, що за цифрами стоять люди».