Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
30-03-2006
Довідкова інформація обласного центру здоров'я

В світі склалася надзвичайна ситуація, пов’язана з ймовірним виникненням епідемії грипу. Одночасна циркуляція людських типів вірусу грипу (H1N1, H3N2, H2N2) і високо патогенних штамів пташиного грипу (H5N1, H7N3) може призвести до утворення пандемічного варіанту вірусу пташиного грипу  H5M1, який є небезпечним для людини.

В процесі можливого розвитку пандемії грипу ВООЗ виділяє три періоди та шість основних фаз готовності до неї.

І періодміжепідемічний  період, який охоплює 2 фази. Протягом цього періоду необхідно забезпечити повну готовність до пандемії грипу на місцевому та загальнодержавному рівні.

Фаза перша: у цей час серед населення не виявляється нових підтипів вірусу грипу (людини або тварини), але підтип вірусу грипу, який викликав випадки захворювань у людей, може циркулювати у тварин і, зокрема, у птахів. У цьому разі вважається, що ризик захворювання чи інфікування людини є низьким.

Фаза друга – нових підтипів вірусу грипу у людей не виявляється, проте підтип цього збудника, що циркулює серед тварин, зокрема птахів, може істотно вплинути на захворюваність людей.

ІІ періодпредпандемічний – охоплює 3 фази. Протягом цього періоду важливе раннє виявлення і реєстрація випадків грипу, зумовленого типовим штамом збудника, та здійснення заходів щодо запобігання новим випадкам інфікування.

Фаза третя: виявляються випадки зараження людини новими підтипами вірусу, проте передачі його від однієї  особи до другої не встановлено, хоча це можливо, зокрема під час близьких контактів.

Фаза четверта: формування у певний проміжок часу невеликих (за кількістю інфікованих осіб) груп ризику та обмежене поширення вірусу від людини до людини.

Фаза п’ята: подальше збільшення (за кількістю інфікованих осіб) груп ризику, але вірус ще не повністю набув здатності до поширення. Виникає істотний ризик виникнення пандемії.

ІІІ періодпандемічний. В цей період найважливішим стає зведення до мінімуму наслідків пандемії.

Фаза шоста: інтенсивне поширення грипу та високий рівень захворювання серед населення України, ряду країн Єврорегіону та світу. Враховуючи циклічність розвитку пандемії грипу, важливим стає своєчасне проведення відповідних заходів на кожному із періодів.

 Під час першого періоду необхідно вести облік осіб та членів їх сімей, що контактують зі свійською птицею. У разі ускладнення епізоотичної ситуації з грипу птиці за ними встановлюють медичний нагляд і впроваджують заходи щодо попередження зараження людини та розповсюдження захворювання серед свійських тварин та птахів. Для цього необхідно чітко дотримуватися правил догляду за домашньою птицею і тваринами, забезпечувати безпеку продуктів харчування, які вживаються в їжу, відповідною термічною обробкою при їх приготуванні, дотримуватися гігієнічних рекомендацій щодо контакту з сирим м’ясом тварин і птахів (забій, обробка) і іншими продуктами птахівництва та тваринництва, проводити неспецифічну профілактику, яка включає: хіміопрепарати, вітаміни, фітотерапію, загартовування, раціональне харчування та інші впливи на посилення захисних сил організму людини.

Протягом другого періоду актуальним стає виявлення групових випадків захворювання серед людей та вживання заходів щодо обмеження або уповільнення поширення інфекції, а також проведення широкомасштабної вакцинації, насамперед у групах медичного, епідемічного та професійного ризику шляхом використання дезінфекційних засобів і способів індивідуального захисту від зараження грипом.

Під час третього періоду необхідно забезпечити виконання заходів щодо боротьби з грипом серед населення, надавати необхідну медичну допомогу хворим  із застосуванням антивірусних препаратів, проводити вакцинацію населення та здійснювати заходи щодо боротьби з іншими інфекційними захворюваннями серед хворих на грип.