Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
21-03-2006
24 березня світова спільнота визначила Міжнародним Днем боротьби з туберкульозом

24 березня світова спільнота визначила Міжнародним Днем боротьби з туберкульозом. У 2006 році  він проходить під гаслом „Діємо разом: до світу вільного від туберкульозу”.

В Україні епідемія туберкульозу зареєстрована починаючи з 1995 року. Вона прогресує і набуває  загрозливих масштабів. За даними Центру медичної статистики в Україні щодня реєструється 82 нових хворих на туберкульоз, а 30 хворих помирають. Захворюваність (тобто кількість вперше виявлених за поточний рік хворих осіб) всіма формами туберкульозу в 2002 році становила 75 хворих  на 100 тисяч населення, а  у 2005 році — вже  84. Сьогодні в Україні понад 125 тисяч хворих активною формою туберкульозу. Щорічно близько 10 тисяч громадян України помирають від цієї хвороби. На диспансерному обліку в протитуберкульозних диспансерах знаходяться 670тисяч чоловік, або кожний 70-й мешканець України.

В соціальній структурі серед вперше виявлених хворих на туберкульоз переважають соціально-незахищені верстви населення: безробітні, особи, що виїжджають на заробітки за межі області та країни, значна частина осіб, що повернулися із закладів пенітенціарної системи та особи ромської народності.

В Закарпатській області на сьогоднішній день на диспансерному обліку в протитуберкульозних закладах перебувають 2686 хворих з активними формами туберкульозу. Захворюваність  туберкульозом за останні роки в області має тенденцію до незначного росту і становила у 2005 році —58,9 хворих  на 100 тисяч населення. Показник смертності від туберкульозу в 2005 році становив  29,5 померлих на 100 тисяч населення.

Для надання спеціалізованої протитуберкульозної стаціонарної допомоги населенню в області функціонує 888 ліжок: в тому числі 505 в ОТМО"Фтизіатрія" в м. Ужгород, 50 ліжок в Тячівському райтубдиспансері, решту - у протитуберкульозних відділеннях центральних районних лікарень.

Всі протитуберкульозні заклади області забезпечені протитуберкульозними препаратами централізовано за кошти Державного бюджету. Безкоштовно проводиться хіміопрофілактика контактним особам із туберкульозних вогнищ.

За останні роки значно покращилось харчування хворих в протитуберкульозних закладах. У ОТМО „Фтизіатрія” на ці потреби витрачається більше ніж 8 гривен на добу.

 За кошти Державного бюджету у 2005 році придбано сучасний фібробронхоскоп, бронхофіброскоп із освітлювачем для використання у педіатріїї та геріатрії, спірограф.

Нині на перший план виходять питання проведення профілактичних заходів серед населення та раннє виявлення туберкульозу.За останні роки в області є позитивні зрушення щодо проведення профілактичних медичних оглядів з метою раннього виявлення туберкульозу серед населення області: туберкулінодіагностики серед дітей, профілактичних флюорографічних оглядів дорослого населення та обстеження осіб з груп ризику захворювання на туберкульоз.

З метою раннього виявлення туберкульозу серед дитячого населення проводиться щорічна туберкулінодіагностика. У 2005 році значно зросла кількість дітей, яким була зроблена реакція Манту. Нею охоплено майже  100% дитячого населення, особливу увагу звернено на дітей з груп ризику

Захворюваність туберкульозом серед дітей в області за 2005 рік становила 4,8 дитини на 100 тисяч дитячого населення, в той час як захворюваність серед дітей по Україні у 2005 році становила 8,9 дітей  на 100 тисяч  дитячого населення.

Охоплення дорослого населення профілактичними флюорографічними оглядами покращилося і становить: 584,5 особи  на 1 тисячу дорослого населення. Збільшення охоплення населення профілактичними оглядами дало можливість більшість хворих виявляти своєчасно, відсоток деструктивних форм (відкриті форми туберкульозу) серед вперше виявлених хворих на туберкульоз у 2005 році по області становив 39,6 %.

У зв’язку із погіршенням епідеміологічної ситуації з туберкульозу в Україні, зростанням захворюваності і смертності від туберкульозу, неефективністю протитуберкульозних заходів Міністерством охорони здоров’я України розпочало впровадження в Україні адаптованої ДОТС-стратегії. Ця стратегія впроваджується  у Закарпатській  області з 1 січня 2006 року. Вона   передбачає наступні основні  компоненти них:

·        Постійна підтримка програми боротьби з туберкульозом зі сторони держави та регіональних органів управління охорони здоров’я

·        Виявлення випадків туберкульозу за допомогою мікроскопічного дослідження усіх хворих, які звернулися у медичні заклади  зі скаргами на кашель протягом більше ніж 3 тижні

·        Проведення стандартного режиму хіміотерапії під безпосереднім контролем медичних працівників протягом всього курсу лікування.

·        Регулярне безперервне забезпечення усіма необхідними протитуберкульозними препаратами високої якості.