Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
19-07-2013
Роз'яснення інформації щодо неповної забезпеченості вакцинами деяких регіонів України

У деяких ЗМІ з'явилась інформація про те, що на Донеччині та Буковині не вистачає вакцин для проведення планової вакцинації.

У відповідь на ці повідомлення прес-служба МОЗ України повідомляє наступне.
Міністерство охорони здоров'я України забезпечує регіони імунобіологічними препаратами відповідно до їх заявок. Щороку регіони формують свої заявки на закупівлю імунобіологічних препаратів у межах виділених бюджетних коштів з урахуванням 100% річної потреби і наявних залишків препаратів у лікувально-профілактичних закладах.
Відповідно до здійснених закупівель і з урахуванням заявок регіонів Міністерство охорони здоров'я України здійснює розподіл імунобіологічних препаратів. Тобто забезпечення від МОЗ України йде безпосередньо відповідно до потреби конкретного регіону у межах виділених бюджетних коштів.

Надалі регіони самостійно здійснюють розподіл отриманих від МОЗ України вакцин по лікувально-профілактичним закладам області. Формування потреби у межах регіону і подальший її розподіл у лікувально-профілактичні заклади, а також контроль за раціональним і оптимальним забезпеченням і використанням вакцин на рівні закладів територіальних одиниць, здійснюють безпосередньо структурні підрозділи з питань охорони здоров'я обласних (міських) державних адміністрацій.

Додатково інформуємо, що недофінансування закупівлі імунобіологічних препаратів почало спостерігатися з 2008-2009 років – часів фінансово-економічної кризи. Наприклад, на 2010 рік фінансування залишалось незмінним у порівнянні із 2009 роком і складало 237,1 млн. грн., або лише 76,9% від потреби за Програмою. В 2011 році державне фінансування складало 273,4 млн. грн., але на фоні потреби починає прогресувати тенденція щодо зниження показника фінансового забезпечення потреби до 75,7%. У 2012 році показник фінансового забезпечення потреби знизився до 72,9%, у поточному році до 64,8%.

Необхідно відмітити, що у 2008 році імунопрофілактика здійснювалася із забезпеченням 100% потреби. Фінансово-економічна криза далася взнаки. Фінансування на 2009 рік не враховувало коливань курсу гривні по відношенню до долара (євро), відтак потреба у закупівлі імунобіологічних препаратів була забезпечена лише на рівні близько 60% від реальної потреби. Надалі, у наступних роках, виконання заходів державної Програми здійснюється в умовах недофінансування.

Недофінансування закупівлі вакцин у 2009-2012 роках створило прошарок неімунізованих дітей, які потребують вакцинації у наступних роках. Сформувалася т. з. "накопичена потреба", яку не вдається надолужити тривалий час. Так, приміром, у рамках планової вакцинації за кошти 2012 року вакцинуються діти 2010/2011 рр. Аналогічні паралелі можна проводити і на поточний 2013 рік.


Певна стурбованість населення щодо наявності вакцин у регіонах була головним чином обумовлена тим, що тривалий час, близько півроку, регіони України не могли використовувати вакцини дифтерійно-правцевої групи (АКДП, АДП, АДП-м, АД-м) та вакцину для профілактики гепатиту В, які знаходились у тимчасовій забороні (карантині) відповідно до рішення Державної служби України з лікарських засобів (Держлікслужба) від 12 грудня 2012 року, що унеможливлювало їх використання при наявності у регіонах.


Відповідно до норм чинного законодавства усі серії препаратів пройшли повний лабораторний контроль якості у Лабораторії з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів (МІБП) ДП "Державного експертного центру МОЗ України", що підтвердило відповідність вакцин вимогам затверджених в Україні аналітично-нормативних документацій.


Від 14 червня 2013 року вийшло розпорядження Держлікслужби, відповідно до якого на підставі позитивних результатів дослідження медичних імунобіологічних препаратів прийнято рішення щодо поновлення обігу і використання вищезгаданих вакцин.


Звертаємо увагу, що постійні факти тимчасової заборони (карантину) різних вакцин несприятливо впливають на стан проведення заходів із імунізації населення регіонів і виконання Календаря профілактичних щеплень.


У свою чергу, МОЗ України вживає усіх заходів з метою забезпечення вакцинації населення відповідно до діючого Календаря профілактичних щеплень.


Прес-служба МОЗ України